Úvod > Obec > Aktuálně z obce > VÝSTRAHA ČHMÚ

VÝSTRAHA ČHMÚ

VÝSTRAHA ČHMÚ - vydaná: čtvrtek 06.08.2015 10:39

Na jev: VYSOKÉ NEBEZPEČÍ POŽÁRŮ (VYSOKÝ STUPEŇ NEBEZPEČÍ):
        Pro celou ČR
        od čtvrtka 06.08.2015 10:30  do odvolání

Na jev: VELMI VYSOKÉ TEPLOTY  (VYSOKÝ STUPEŇ NEBEZPEČÍ):
   Praha, Středočeský, Plzeňský, Jihočeský, Pardubický, Královéhradecký, Ústecký, Jihomoravský,
Zlínský, Olomoucký
   od čtvrtka 06.08.2015 10:30  do čtvrtka 06.08.2015 21:30
Na jev: VELMI VYSOKÉ TEPLOTY  (VYSOKÝ STUPEŇ NEBEZPEČÍ):
   Pro celou ČR
   od pátku 07.08.2015 10:30  do soboty 08.08.2015 20:00
Na jev: VYSOKÉ TEPLOTY (NÍZKÝ STUPEŇ NEBEZPEČÍ):

S okamžitou platností rušíme výstrahu č. 2015/51
Tato výstraha upravuje výstrahu vydanou 5.8.2015, ponechává stupeň nebezpečí  požárů a upravuje výstrahu na vysoké a velmi vysoké teploty vzduchu.

Kolem tlakové výše nad severovýchodní Evropu k nám bude proudit velmi teplý vzduch od jihu. V sobotu postoupí ze západní do střední Evropy studená fronta.

Ve čtvrtek 6.8. očekáváme na na většině území nejvyšší denní teploty do 36 °C, v pátek 7.8. a v sobotu 8.8. na celém území do 38 °C. Ojediněle nelze vyloučit i teploty vyšší. V neděli se vlivem studené fronty teploty vzduchu, zejména v Čechách, přechodně sníží.

Vysoké a velmi vysoké teploty mohou vést k přehřátí a dehydrataci organismu.
Je proto vhodné:
- Omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách.
- Nenechávat děti, ale i zvířata, na přímém slunci, zejména ve stojících automobilech.
- Zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů bez kofeinu, přednostně neperlivých, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami.
- Při pobytu na přímém slunci používat ochranné prostředky (krémy s vysokým UV filtrem, sluneční brýle, pokrývku hlavy).
- Při použití klimatizace udržovat teplotní rozdíl mezi venkovním a klimatizovaným prostředím maximálně kolem 5 °C.
- Věnovat zvýšenou pozornost malým dětem, nemocným a starším občanům. Doporučení ke zmírnění následků vzniku požárů:
- Kdekoliv v přírodě nerozdělávat oheň, nekouřit, neodhazovat cigaretové nedopalky do volné přírody, vyhnout se používání přenosných vařičů i jiných zdrojů otevřeného ohně.
- V oblastech se zaschlou vegetací a v blízkosti polí s obilím, včetně posekaných polí s ležící slámou a vzniklým strništěm, dbát zvýšené pozornosti při pohybu zemědělské mechanizace a automobilové dopravy.
- Při výjezdu zemědělské techniky zkontrolovat technický stav, zejména lapačů jisker u lisů a balíkovačů slámy, u kombajnů, případně odstranit závadu.
- Všímat si jakýkoliv náznaku vznikajících ohnisek požárů i v místech po předešlých požárech - možnost pokračujících požárů v podzemí (kořenovým systémem, v rašeliništích apod.).

29. 3. Taťána

Zítra: Arnošt